POLITICKÉ BAHNO zalila šampaňským...

POLITICKÉ BAHNO zalila šampaňským...

Blesk | 28.06.2017 | rubrika: Politika | strana: 04 | autor: Tomáš Koníček

Křest kontroverzní knihy Aleny Vitáskové (60) Solární baroni
PRAHA - Napsala kontroverzní knihu. Sezvala na její křest kulturní a politickou smetánku a své dílo zalila šampaňským. Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková (60) se před 150 hosty pochlubila knihou Solární baroni. Popisuje v ní, jak se krade ve velkém!
V knize, která je podle Vitáskové napsána v nadsázce a jde o fikci, jsou hlavní hrdinové skryti pod přezdívkami. Jde o politiky, lobbisty či energetické giganty. Prý v ní popisuje problém, kterému se říká fotovoltaický tunel do veřejných financí a české občany bude stát až bilion korun. I tak ale Vitásková nepřímo přiznává, že podvod se opravdu stal. "Seznámila příhodami, mila jsme se i s příhoda mi, které se v té knize mnohdy i odrážejí," řekla Blesku.
 

Na křest pozvala i prezidenta Miloše Zemana (70), který však nedorazil, a poslal alespoň zdravici: "...musím bez okolků konstatovat, že jde o jednu z nejdůležitějších událostí poslední doby. Ono se v solárním byznysu totiž ve velkém krade," vzkázal Zeman. Do luxusního hotelu Esplanade naopak přišla například bývalá asistentka pěti prezidentů USA Eliška Hašková Coolidge, vedoucí Klausovy prezidentské kanceláře Jiří Weigl nebo místopředseda vlády Miloše Zemana Miroslav Grégr.
12 let starý zákon V únoru 2005 vláda Stanislava Grosse schválila návrh vlády Vladimíra Špidly o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Dopad na společnost v ČR je dlouhodobý. Půlka se platí ze státního rozpočtu, půlku platí každý spotřebitel ve vyúčtování za elektřinu. Jde o 27 miliard ročně a je stanovena na 20 až 30 let. Právě o tom píše Vitásková: "Nahlédla jsem pod pokličku politicko-lobbistické kuchyně. Podstatně víc jsem se seznámila s tím, jakým způsobem se dají využít veřejné finance v neprospěch národa. Asi jsem dostala více informací než ti, kteří to platí."
Další dva díly
Kniha bude mít pokračování. Další dva díly se dodělávají. Jmenují se Příprava mé vraždy a Vrazi v taláru. "Přátelé mi říkali, že bych teď potřebovala ochranku daleko víc. Já se ale nebojím. Vždyť je to přece legrace," usmívá se stále ještě vysoká státní úřednice, kterou v úřadu za 34 dní vystřídá její současný místopředseda Vladimír Outrata. Možná i proto se právě teď rozepsala. "Rozhodla jsem se psát o tom, co jsem nemohla sdělit přímo," tvrdí Vitásková.
Hrozí jí vězení
Od srpna bude ERÚ dle novely zákona řídit pětičlenná rada. Sama Vitásková si paradoxně vyslechla nepravomocný rozsudek 8,5 roku nepodmíněně za to, že měla pomoci podvodně udělit licenci na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku. Tvrdí, že jde o komplot proti ní, a kauzu bude znovu řešit odvolací soud.