Vitásková je manažerkou roku i aktérkou trestních kauz

08.12.2016 - Zpravodajství ČTK

Autor: sat rmi

Praha 8. prosince (ČTK) - Alena Vitásková je známa jako úspěšná manažerka, někteří novináři ji dokonce označují za nejmocnější ženu českého průmyslu. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v poslední době poutá zájem médií také svými spory s vládou či soudními kauzami. V neděli 11. prosince oslaví Vitásková šedesátiny.

V čele ERÚ stojí Vitásková od srpna 2011, kdy ji do funkce jmenovala vláda Petra Nečase (ODS). "Odborné zkušenosti Aleny Vitáskové a její prokazatelné manažerské schopnosti jsou zárukou pro kontinuitu a další rozvoj ERÚ i v následujícím období," obhajoval její jmenování ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS).

Jmenování Vitáskové šéfkou ERÚ totiž vyvolalo kritiku, jako "velmi nevhodné a nekulturní personální rozhodnutí" je označil například předseda tehdy opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Kritikům vadil především fakt, že Vitásková většinu profesního života pracovala v plynárenství, byla mimo jiné generální ředitelkou společnosti Transgas, předsedkyní představenstva Pražské teplárenské a pracovala také pro ruský Gazprom. Její kritici se obávali ohrožení nezávislosti úřadu a toho, že by mohla v čele ERÚ prosazovat plyn na úkor jiných zdrojů. Vitáskové oponovala, že kritika není na místě, neboť chce věnovat stejnou pozornost všem energetickým zdrojům.

V čele ERÚ proslula především kritikou vysoké podpory solárních zdrojů. Již krátce po svém nástupu do funkce varovala, že prudký rozvoj fotovoltaických elektráren z let 2009 a 2010 bude mít zásadní vliv na zdražování elektřiny ještě nejméně 15 let. ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do kontrol solární energetiky. Boom elektráren totiž vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů. Počátkem roku 2013 podala trestní oznámení na předchozí vedení úřadu, jeho členové podle ní zneužili pravomoci a nastavili neúměrně vysokou podporu pro solární elektrárny. Případ byl ale odložen.

Kvůli solárním elektrárnám nakonec stanula sama před soudem a vyslechla si, zatím nepravomocný, rozsudek osm a půl roku vězení. Případ se týká podezřelého udělení licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově a pozdějšího zastavení přezkumu licenčního řízení. Vitásková se proti rozsudku odvolala, celou kauzu považuje za vykonstruovanou. Po soudním verdiktu, který padl letos v únoru, se ozvaly hlasy volající po její rezignaci. Šéfka ERÚ uvedla, že se cítí nevinná a rezignovat nehodlá.

Druhým případem, ve kterém figuruje, je problematické jmenování bývalé šéfky státních zástupců Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Vitásková i v této kauze pochybení odmítá.

Tlaky na Vitáskové odstoupení byly také v souvislosti s novým služebním zákonem. Podle ministerstva vnitra Vitásková měla složit služební slib. V čele úřadu by ale po složení slibu nemohla zůstat kvůli obžalobě a nepravomocnému odsouzení. Vitásková takovou interpretaci odmítla s tím, že podléhá energetickému zákonu, podle kterého ji může odvolat pouze prezident. Prezident Miloš Zeman Vitáskovou opakovaně podpořil. Legislativní rada vlády se v únoru shodla, že na šéfku ERÚ se služební zákon nevztahuje. Vláda vzala toto stanovisko na vědomí a Vitásková zůstala ve funkci. Mandát má do roku 2017.

Vitásková byla také ve sporu s vládou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD). Její úřad totiž odmítal vyplatit podporu pro obnovitelné zdroje energie, výplatu podmiňoval souhlasem Evropské komise.

Alena Vitásková se narodila 11. prosince 1956 v Bohumíně. Vystudovala obor pozemní stavby na Stavební fakultě Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva. V letech 2001 až 2003 působila ve společnosti Transgas a RWE Transgas ve funkci předsedkyně představenstva a generální ředitelky, v letech 2004 až 2006 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Za rok 2002 získala ocenění Manažerka roku. Letos se pokoušela o zvolení do Senátu. Kandidovala v Ostravě za Úsvit - národní koalici, ale skočila už v prvním kole na čtvrtém místě.