Alena Vitásková, manažerka roku i aktérka trestních kauz, včera oslavila šedesátku

12.12.2016 - Deník (Kraj Vysočina 5 mutací)

Autor: čtk, Strana: 4

Alena Vitásková je známá jako úspěšná manažerka a často bývá označována dokonce za nejmocnější ženu českého průmyslu. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v poslední době poutá zájem médií také svými spory s vládou či soudními kauzami. Včera oslavila Vitásková šedesátiny. 

V čele ERÚ, který má sídlo v Jihlavě, stojí Vitásková od srpna 2011, kdy ji jmenovala vláda Petra Nečase. „Odborné zkušenosti Aleny Vitáskové a její prokazatelné manažerské schopnosti jsou zárukou pro kontinuitu a další rozvoj ERÚ i v následujícím období,“ obhajoval její jmenování ministr průmyslu Martin Kocourek.

Jmenování Vitáskové šéfkou ERÚ totiž vyvolalo kritiku, jako „velmi nevhodné a nekulturní personální rozhodnutí“ je označil například předseda tehdy opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Kritikům vadil především fakt, že Vitásková většinu profesního života pracovala v plynárenství, byla mimo jiné generální ředitelkou společnosti Transgas, předsedkyní představenstva Pražské teplárenské a pracovala také pro ruský Gazprom. Její kritici se obávali ohrožení nezávislosti úřadu a toho, že by mohla v čele ERÚ prosazovat plyn na úkor jiných zdrojů. Vitáskové oponovala, že kritika není namístě, neboť chce věnovat stejnou pozornost všem energetickým zdrojům.

V čele ERÚ proslula především kritikou vysoké podpory solárních zdrojů. Již krátce po svém nástupu do funkce varovala, že prudký rozvoj fotovoltaických elektráren z let 2009 a 2010 bude mít zásadní vliv na zdražování elektřiny ještě nejméně 15 let. ERÚ se pod vedením Vitáskové pustil do kontrol solární energetiky. Boom elektráren totiž vedl k razantnímu zvýšení sumy na podporu obnovitelných zdrojů. Počátkem roku 2013 podala trestní oznámení na předchozí vedení úřadu, jeho členové podle ní zneužili pravomoci a nastavili neúměrně vysokou podporu pro solární elektrárny. Případ byl ale odložen.

Kvůli solárním elektrárnám nakonec stanula sama před soudem a vyslechla si, zatím nepravomocný, rozsudek osm a půl roku vězení. Případ se týká podezřelého udělení licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově a zastavení přezkumu licenčního řízení. Vitásková se odvolala, kauzu považuje za vykonstruovanou. Uvedla, že se cítí nevinná a rezignovat nehodlá.

Druhým případem, ve kterém figuruje, je problematické jmenování bývalé šéfky státních zástupců Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ. Vitásková i zde pochybení odmítá.

Vitásková byla také ve sporu s vládou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Její úřad totiž odmítal vyplatit podporu pro obnovitelné zdroje energie, výplatu podmiňoval souhlasem Evropské komise.

Alena Vitásková se narodila 11. prosince 1956 v Bohumíně. Vystudovala obor pozemní stavby, od roku 1974 pracovala na různých pozicích v energetických firmách. Za rok 2002 získala ocenění Manažerka roku. Letos se pokoušela o zvolení do Senátu. Kandidovala v Ostravě za Úsvit – národní koalici, ale skočila už v prvním kole. (čtk)

MOCNÁ ŽENA. Předsedkyně regulačního úřadu Alena Vitásková.

Foto: Deník/Martin Divíšek