Alena Vitásková na knižním veletrhu

Alena Vitásková na knižním veletrhu

Alena Vitásková vystoupila dne 11.května 2018 na Knižním veletrhu Svět knihy 2018 ve stánku vydavatelství Olympia. Pohovořila o  životě a třetím dílu Solárních baron. Oznámila také, že   rozepsala další knihu, v které uvádí jednající osoby plnými jmény.

Alena Vitásková, Radní ERÚ – výsměch voličům

Sobotkova vláda rozhodla o jmenování členů Rady ERÚ s nástupem do funkce 1. 8. 2017.

S odstupem času se jen potvrzuje oprávněnost mých obav, které jsem (jako předsedkyně ERÚ) k jmenování členů Rady sdělila premiéru Bohuslavu Sobotkovi dopisem ze dne 25. 7. 2017 (viz příloha).

Alena Vitásková : Důchod je pojistka před bídou nebo žebračenka?

Údajný výrok guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o tom, že důchod by měl být jen pojistka, aby lidé nespadli do bídy, vzbudil široký zájem politiků, některé dokonce „zdvihl ze židle“. Uvedly nedávno Novinky.cz. Politici se předbíhají, jak se stát stará o důchodce, jak tento výrok nevystihuje skutečnost, jak se navyšují důchody. Jsem ráda, že většina politiků se vyjádřila, že důchod nemá být chudinskou dávkou, ale že má seniorům umožnit důstojně žít. Z jejich výroků mi vyplývá, že vůbec netuší, jak se skutečně obyčejným lidem žije.
 
Malý rozbor, jak na tom vlastně s důchody jsme. Skutečně umožňují důchody důstojný život? Průměrný starobní důchod byl v roce 2017 v České republice 11 850,00 Kč. Z toho muži 13 076,00 Kč a ženy 10 758,00 Kč. Nepodařilo se mi zjistit, kolik procent z téměř 2,4 milionů starobních důchodců na tento průměrný důchod dosáhne! Jen doufám, že to není jako u průměrné mzdy, na kterou nedosáhnou téměř 2/3 pracujících.
 
Vezměme průměrný důchod ženy, která žije sama 10 758,00 Kč. Opravdu si někdo z politiků myslí, že se s tím dá důstojně žít? Já jsem přesvědčena, že nedá!

Alena Vitásková : Důchodová reforma – téma pro politiky nebo zloděje?

Nelze si nevšimnout, že téma starobních důchodů hýbe politickou scénou. Nelze si nevšimnout, jak plácají o problému důchodové reformy, která měla být a nebyla, nebo byla a nepovedla se a jak je situace zoufalá. Musím podotknout, že pro tyto řečníky zoufalá není, protože netuší, jak se žije z průměrného důchodu deset tisíc korun.
 
Musím se vrátit k diskuzi, kterou vedl mimo jiné na toto téma ředitel TV Barrandov pan Jaromír Soukup. Podotýkám, že jedině jeho pořady sleduji, protože lidové zkazky, vysílané na veřejnoprávní televizi, sledovat nelze. U Soukupa se dovíte holou pravdu, ze které běhá mráz po zádech.

Alena Vitásková : Důchodová reforma (III.) - Co se jednou ukradlo, se má vrátit!

Když jsem napsala první část k námětu důchodů, důchodové reformy, pojistky před chudobou, či žebračenkou, ani jsem netušila s jakým pozitivním ohlasem se můj příspěvek setká. Samozřejmě se našel jeden hlas, že tomu nerozumím, ať se nejdříve seznámím s tím, co skupina expertů vytvořila k tomuto tématu. Právě tento rádoby poradce zapomíná na to, že bychom diskuzi kolem důchodů měli zahájit tím, kde jsou peníze z důchodového účtu, který byl veden samostatně od státního rozpočtu do roku 1990. V té době jsme měli naspořeno – přebytek desítky miliard korun. Tam musíme začít s důchodovou reformou a tyto peníze valorizované vrátit.

Velmi ctím různé názory, stanoviska a nebudu je ani chválit ani rozporovat. Prostě se pouze s tímto názorem neztotožňuji. Nevidím důvod, proč by měla být důchodová reforma odvislá např. od počtu dětí – snad minimálně čtyř, aby měl na nás kdo pracovat. Nevidím důvod, aby bezdětní byli „sankcionováni“ za to, že nemají děti a tudíž na ně nebude mít kdo později pracovat. Nevidím důvod, aby se kvůli důchodové reformě, či zvyšování důchodů zvyšovaly daně.