Vitásková si došlápla na teplárny, za špatně účtované ceny dala obří pokuty

24.10.2016 - Hospodářské noviny

Autor: Petr Lukáč, Strana: 3

Stovky tisíc zákazníků se mohou dočkat vrácení peněz za dodávky tepla. Dvěma velkým teplárenským společnostem vyměřil Energetický regulační úřad pokutu blížící se půl miliardě korun. Pražská teplárenská a Veolia Energie měly klientům v letech 2010 a 2011 počítat neoprávněně vysoké ceny za teplo. Firmy se brání, padla i první žaloba

Polovinu sumy tvoří pokuta, druhou polovinu mají dostat zákazníci. Není ale jasné, kolik regulátor vybere. Pražská teplárenská, kterou vlastní Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, se odvolala a spor se ještě potáhne. Veolia se zase pokutě nejspíš vyhne. Regulátor nestihl zákonné lhůty a údajné provinění je tak promlčené.

Ani jedna ze stran nechce pokuty komentovat. „Vedeme několik správních řízení, mimo jiné i s Pražskou teplárenskou. Firma se proti pokutě odvolala, dokud nerozhodne druhá instance, nemohu se k tomu vyjadřovat,“ říká šéfka ERÚ Alena Vitásková. Jako předsedkyně úřadu to bude právě ona, kdo ve druhé instanci rozhodne o oprávněnosti pokuty téměř čtvrt miliardy korun pro Pražskou teplárenskou. Pokuty se podle ní většinou týkají nákladů, které firmy započítávají do regulované složky ceny.

Vstřícná není ani Pražská teplárenská. „Řízení nebylo ze strany regulátora uzavřeno, nebudeme se k němu zatím vyjadřovat,“ říká její mluvčí Radek Ježdík.

O sporu s regulátorem ale hovoří výroční zprávy. Pražská teplárenská píše, že ze správního řízení nečeká významnou ztrátu a nevytvořila si na něj ani případné rezervy. Podrobnější je zpráva hlavního akcionáře firmy, Křetínského EP Energy. Pokuta se týká cen počítaných zákazníkům v roce2011a jedná se celkem o 240 milionů korun. Z toho je 120 milionů samotná pokuta a dalších 120 milionů mají dostat zákazníci. „I když se Pražská teplárenská hodlá odvolat a věří, že má pádné argumenty, nemůžeme vyloučit, že nakonec bude muset zaplatit, “stojí ve zprávě.

Druhou firmou, která by měla zaplatit 230 milionů korun, je Veolia Energie, dřívější Dalkia. Ta ale považuje věc za vyřízenou kvůli promlčení. „Jednalo se o ceny z roku 2010. Do pěti let od činu je nutné ukončit řízení, což se nepodařilo,“ říká bývalý šéf firmy a dnešní člen dozorčí rady Zdeněk Duba. „I když jsme nakonec pokutu nedostali, podali jsme na regulační úřad žalobu. Vypočítali neoprávněný prospěch, ale neřekli nám, s jakými čísly pracovali ani k jakému výsledku došli. A to žalujeme,“ říká Duba. Firmy se bojí, že pokud by pokutu opravdu dostaly, mohl by regulátor stejná pravidla použít i na ceníky z následujících let. To by mohlo firmy stát další stovky milionů.

Firmy se bojí, že pokud by pokutu opravdu dostaly, mohl by regulátor stejná pravidla použít i na ceníky z následujících let. To by mohlo firmy stát další stovky milionů.

„Špatné nastavení cen může znamenat problém i pro následující roky. Firmy obvykle ceny nastavují stejně,“ říká výkonný šéf Teplárenského sdružení Martin Hájek. Hlavní problém je podle něj správné určení přiměřeného zisku firmy. „Teplárenství je různorodé a těžko se vtěsná do jedné šablony, jako třeba distribuce plynu nebo elektřiny,“ vysvětluje potíže Hájek.