Vitásková chce srazit poplatek za soláry, elektřina může zlevnit

01.11.2016 - MF Dnes (14 regionálních mutací)

Autor: Martin Petříček, Strana: 1

PRAHA - Elektřina pro domácnosti i firmy může příští rok výrazně zlevnit. Vše závisí na tom, zda ministr průmyslu Jan Mládek sežene do konce listopadu souhlas Bruselu s podporou pro zelené výrobny elektřiny. Pokud se mu to nepodaří, hodlá Energetický regulační úřad výrazně snížit povinný poplatek, z něhož stát výrobce dotuje. Běžná domácnost by v takovém případě za elektřinu zaplatila ročně o stovky korun méně. Tam, kde elektřinu používají k vytápění, však může jít i o několik tisícikorun. A u firem o stovky tisíc. Šéfka ERÚ Alena Vitásková MF DNES řekla, že od spotřebitelů nelze vybírat peníze na podporu solárních či větrných elektráren, dokud nemá souhlas od Evropské komise. Mládkovo vyjádření se nepodařilo získat, ministr je na podnikatelské misi v Barmě. Před měsícem uvedl, že notifikační řízení v Bruselu je v poslední fázi a že se dolaďují detaily. Slibů, že Česko souhlas z komise dostane včetně konkrétních termínů, však už padla řada. A dosud se podařilo vyjednat souhlas jen s podporou pro omezený okruh zdrojů.

Na podporu zelených výrobců má jít v příštím roce přes 46 miliard korun, více než polovina této částky přímo ze státního rozpočtu, zbytek od spotřebitelů. Pokud Vitásková poplatek sníží, zůstane celkem v kapsách spotřebitelů téměř 17 miliard.

PRAHA - Poplatek na obnovitelné zdroje může v příštím roce výrazně klesnout. Místo nynějších 495 korun za megawatthodinu by domácnosti mohly platit zhruba stovku. To by pro rodiny, které elektřinou topí, znamenalo úsporu tisíců korun ročně. Menší částky za zelenou elektřinu by se vybíraly také od firem. Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková chce, aby spotřebitelé přestali platit na ty zdroje, které dosud nemají potvrzení z Bruselu (takzvanou notifikaci). A těch je z celkového balíku většina. Jde hlavně o solární a větrné elektrárny, které byly připojeny k síti v letech 2006 až 2012, včetně velkého tuzemského solárního boomu. Vitásková by tím ušetřila odběratelům za rok téměř 17 miliard korun, ale zároveň by spustila lavinu soudních sporů a arbitráží. Investoři budou tvrdit, že stát je zkrácením dříve slíbené podpory poškozuje.

„Nezákonná podpora“

Vitásková MF DNES řekla, že se chce vyhnout tomu, co se děje nyní. Tvrdí, že obnovitelné zdroje, které nemají notifikaci, dostávají podporu v rozporu se zákonem. Šéfka ERÚ říká, že nejčistějším řešením by bylo – dokud se situace nevyřeší – ponechat peníze vybrané od spotřebitelů na účtech Operátora trhu s elektřinou, který se o výplatu podpor stará. Jenže operátor, stejně jako v předchozích letech, podporu mezi solární a větrné elektrárny rozděluje. Podle úřadu by se mělo v příštím roce vyplatit všem výrobcům z obnovitelných zdrojů 46,4 miliardy korun. Z této částky půjde 26,2 miliardy korun přímo ze státního rozpočtu, zbytek mají zaplatit spotřebitelé v platbách za elektřinu. V případě, že by měly notifikaci z Bruselu všechny podporované zdroje, jde o 20,2 miliardy. Pokud už letos nic z Evropské komise nedorazí, vybere se od zákazníků jen 3,3 miliardy. A pokud Unie potvrdí podporu pro největší balík, tedy zdroje spuštěné v letech 2006 až 2012, a zároveň neposvětí kombinované výrobny elektřiny a tepla, zaplatí spotřebitelé 16,2 miliardy.

Dvě varianty

ERÚ proto připravil dvě varianty regulovaných cen pro příští rok. Jedna obsahuje poplatek ve stejné výši jako letos, druhá odráží pouze objem podpory pro zdroje s notifikací. Kterou z nich na konci listopadu oficiálně vyhlásí, záleží na tom, zda ministr průmyslu Jan Mládek souhlas z Bruselu přiveze. „Věřím slovům pana ministra, že notifikace bude. Proto děláme dvě varianty. Kdybych mu nevěřila, udělám jen jednu, tu s nižším poplatkem,“ říká Vitásková. Aktuální vyjádření ministerstva průmyslu k notifikacím se nepodařilo získat, Mládek je s podnikatelskou delegací v Myanmaru. Na konci září však ministr tvrdil, že se v Bruselu ladí už jen detaily.

Podle zjištění MF DNES dala Vitásková Mládkovi ještě jinou možnost, jak z nepříjemné situace ven. Vláda by musela prosadit novelu energetického zákona, která by Energetickému regulačnímu úřadu umožnila vybírat peníze na zdroje bez notifikace. To je však spíše teoretická možnost, celé legislativní kolečko by se muselo stihnout za méně než měsíc. Obdobná situace nastala loni. Tehdy podporu pro zelené zdroje bez notifikace podepsal zástupce Vitáskové Jan Nehoda těsně před silvestrem, když byla na dovolené. Na dovolenou se předsedkyně ERÚ chystá ve stejném termínu i letos. „Věřím slovům pana ministra, že notifikace bude.“ Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu