ROZSTŘEL: Dotace solárům, nebo stop zelené elektřině? Ptejte se Aleny Vitáskové

22.11.2016 - ekonomika.idnes.cz

Autor: red

Alena Vitásková stojí pět let v čele instituce, která rozhoduje o miliardových dotacích a částečně určuje cenu elektřiny i tepla v Česku. Šéfka Energetického regulačního úřadu bude ve středu od 12:30 hostem diskusního pořadu Rozstřel na iDNES.tv. Již nyní jí můžete pokládat dotazy.

Rozhovor s Vitáskovou bude v přímém přenosu moderovat vedoucí ekonomické rubriky MF DNES Zuzana Kubátová. Kromě energetických a ekonomických otázek se dotkne i politické kariéry Vitáskové i nepravomocnému rozhodnutí soudu o odnětí svobody na 8,5 roku.

Aleny Vitáskové se můžete ptát už nyní zde

Vitásková v pozici šéfky ERÚ mimo jiné zpochybnila stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Situace kolem obnovitelných zdrojů a výše podpory se zcela vymkla a její náprava je zásadní pro další vývoj hospodářství v ČR,“ řekla v červenci 2013.

Vitásková proslula i svojí kritikou bioplynových stanic nebo kontroverzním jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ.

V pořadu Rozstřel padnou otázky ohledně podpory obnovitelných zdrojů energie v nadcházejícím roce. Diváci se také dozví, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny, plynu a tepla. Vitásková pohovoří i o kontroverzním solárním boomu z roku 2010.

Neúspěšné kandidátce do Senátu vyprší mandát v čele Energetického regulačního úřadu na konci července příštího roku. Co bude Manažerka roku 2002 dělat potom. A jaký je například vývoj kolem energetické notifikace v Bruselu (více o problematice čtěte zde)? I na to v Rozstřelu přijde řeč.