První společnosti už podepsaly ...ale ne největší dodavatelé plynu a elektřiny!

09.02.2017 - Blesk (14 regionálních mutací)

Autor: kon, Strana: 2

PRAHA – Trvalo jim, než alespoň nějak zareagovali na snížení cen plynu, teď jim trvá, než podepíší etický kodex Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Žádná z velkých společností, která v Česku dodává plyn a elektřinu, nepodepsala dokument, kterým se zaručuje, že se bude k zákazníkům chovat slušně.

Dosud se ke kodexu, který byl na začátku ledna aktualizován, přihlásilo pět společností. „První byla v polovině ledna, na konci měsíce byly další společnosti. Jsem ráda a věřím, že se připojí další,“ řekla šéfka ERÚ Alena Vitásková.

Blesk, který už rok bojuje za nižší ceny plynu i slušné chování vůči zákazníkům, po vydání nového kodexu kontaktoval největší dodavatele. Někteří slíbili, že si udělají analýzu, jaký pro ně bude mít dopad, a pak se rozhodnou, jestli ho podepíší. Po více než měsíci ale někteří stále analyzují (např. Pražská plynárenská, Bohemia Energy), jiní spíš mlží. „Až budeme připraveni se k němu přihlásit, sdělíme to veřejnosti,“ řekl mluvčí

E.ON Vladimír Vácha. Někteří jinými slovy vzkázali, že ho nepodepíší. „Stále platí, že máme svůj velmi přísný kodex. K jinému přistoupíme pouze v případě, že by byl závazný pro všechny. Všichni hráči na trhu musí mít stejné podmínky,“ řekl Ladislav Šticha z Centropolu. Podobně se vyjádřil i ČEZ s tím, že by jednotná pravidla měla platit pro všechny obchodníky a měla být zakotvena v zákonech a vyhláškách.

Zástupci fi rmy Innogy se do uzávěrky nevyjádřili.

Co jim na kodexu vadí? Zásadní změnou aktualizovaného kodexu je to, aby obchodníci uváděli na svých vyúčtováních pro domácnosti datum ukončení smlouvy, přestože jim to zákon nenařizuje. „Je to otázka slušnosti a vstřícného přístupu ke spotřebitelům. Navíc to není nic neobvyklého, protože některé společnosti, které působí v Česku i v zahraničí, tuto praxi za hranicemi dávno zavedly,“ řekla šéfka ERÚ Alena Vitásková. Podle ní se ukáže, kdo to se spotřebiteli myslí opravdu dobře. Podpis kodexu je dobrovolný.