Ministr Mládek nutí ERÚ k nezákonnému postupu

Tisková zpráva z 3.11.2016

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší veškerou problematiku týkající se podporovaných zdrojů energie (POZE) legálně, výlučně na základě platné české i evropské legislativy.

„Vyzývám ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby postupoval v souladu se zákony České republiky a nepodporoval svými prohlášeními nezákonnosti a navíc nepožadoval nezákonný postup po státních institucích. Ať naplní veřejný příslib a dodá notifikace, nebo upraví legislativu týkající se podpory a jejího financování,“ shrnula problematiku předsedkyně ERÚ, Alena Vitásková.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dlouhodobě neplní veřejný příslib, kterým se již více než před rokem zavázal k tomu, že jeho resort – Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) – zajistí zatím neudělené notifikace Evropské komise pro podporu POZE.

„Výplata podpor nenotifikovaným podporovaným zdrojům energie je v rozporu se zákonem. Na tuto skutečnost Energetický regulační úřad upozorňuje dlouhodobě,“ zopakovala Alena Vitásková, předsedkyně ERÚ. Na nelegální výplatu podpor bylo již podáno i trestní oznámení.

„Na ERÚ vítáme, že si pan ministr Mládek konečně uvědomil, že je zodpovědný za získání notifikací, a sám se pasoval do role ‚kapitána‘. Bohužel, pokud kapitán tým neumí vést, měl by ze své pozice odstoupit,“ dodala předsedkyně ERÚ, Alena Vitásková.

ERÚ žádal ministra MPO o legislativní úpravu, která by upravila legislativní nesrovnalost týkající se výběru poplatků na podporu POZE. ERÚ doposud neobdržel žádnou reakci MPO.

Kontakt pro média:

Vladimír Černý

tiskový mluvčí ERÚ

Partyzánská 1/7, 170 00 Praha 7

Tel. 724 060 224, www.eru.cz