Lákadla a úskalí aukce

E15 | 31.07.2017 | rubrika: Byznys | strana: 04 | autor: Alena Vitásková

Z energetiky
Elektřina a plyn se obchodují na burze ve velkoobchodním měřítku. Pro drobné spotřebitele existují příbuzné alternativy - energetické aukce. Vyplatí se? Kvalitní dražitel vám může ušetřit čas a peníze. Nicméně dobrou aukční síň musíte nejdříve najít. Poradíme proto, na co se soustředit.
Jaké má firma dlouhodobé reference? Problémy nemusejí přijít hned. Špatné smlouvy, které klienti podepsali na začátku, mohou potíže generovat i po letech. Čím déle je tedy firma na trhu a čím méně špatného se o ní dočtete, tím lépe.
S kolika dodavateli aukční síň spolupracuje? Soustřeďte se na její záběr. Občas se totiž za aukce schovávají zprostředkovatelé, kteří ve skutečnosti favorizují jen několik konkrétních dodavatelů, od nichž dostávají provize. Celé soutěžení o cenu je pak jen marketingovým lákadlem.
Víte, co podepisujete? Někteří dražitelé vám dají podepsat de facto bianko šek. Předem se jim zavážete, že s výhercem aukce podepíšete smlouvu.
V tu chvíli ale nevíte, s jakou cenou nejlepší nabídka přijde a čí logo ponese. Jestliže nevíte, komu a k čemu se zavazujete, jděte raději o aukční dům dál. Slušná firma nabídne jen takovou smlouvu, která vám ponechá možnost rozhodnutí až do chvíle, kdy znáte vítěze a konkrétní podmínky. Totéž platí i o plné moci a souvisejících dokumentech.
Ještě než se rozhodnete, že se některé z aukcí chcete zúčastnit, podívejte se, jakou smlouvu máte s dodavatelem energií uzavřenou v současnosti. 

Pokud je na dobu určitou, dost možná budete muset s aukcí počkat, jinak by vám za předčasné ukončení smlouvy hrozily pokuty. Solidní provozovatel aukce vás na toto úskalí sám upozorní. Bohužel slušně se nechová každý.
Energetický regulační úřad nemá v oblasti aukcí energií kompetence, jak spotřebitele chránit. I proto se vyplatí být opatrný.