Etický kodex? Slušní podepíší

20.01.2017 - Blesk (14 regionálních mutací)

Autor: Tomáš Koníček , Strana: 13

Šéfka ERÚ o dodavatelích energií:

ČR – Jsou to jen výmluvy! To vzkazuje šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková (60) dodavatelům energií, kteří se zdráhají podepsat nový etický kodex. Podle ní je podpis dokumentu známkou slušnosti. To ale například společnosti, které v posledních letech dodávaly lidem předražený plyn, nechtějí slyšet.

Nový etický kodex připravoval ERÚ poslední měsíce a mohl se k němu vyjádřit každý. Jenže se to zvrhlo a například společnosti, které přeprodávaly lidem plyn s neuvěřitelnou marží (někdy až skoro 150 %), mají problém. Přitom podpis na etickém kodexu je pro ně malá cena za to, že se v posledních letech nechovaly fér. „Všechny připomínky jsme pečlivě analyzovali, ne všechny se však odrazily ve znění kodexu. Ten je tu především pro zákazníky, které má chránit. Pokud bychom vyhověli všem připomínkám od obchodníků, byl by kodex řekla bezobsažný Blesku Vitásková.

Neměl by význam

Blesk od začátku loňského roku bojuje proti nehorázným maržím a aktualizace starého kodexu by tomu měla částečně pomoci. Sice se tam nic o maržích nepíše, ovšem některé body zajišťují lepší informovanost zákazníka. A na to se tváří bohaté společnosti kysele. „Ideálním řešením by bylo upravit povinnosti obchodníků v rámci legislativy, aby platily pro všechny,“ řekl Blesku například Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel Centropolu. Jenže to má i druhou stranu.

Blesk o novém kodexu informoval v úterý a dal možnost vyjádření největším hráčům na trhu. Někteří rovnou řekli, že ho nepodepíší, další měli výhrady a slíbili, že se jím budou zabývat. „Váš článek a v něm obsažené reakce jednotlivých obchodníků mě těší. Vyplývá z nich, že se tím společnosti aktivně zabývají. Věřím proto, že ti slušní k němu v dohledné době přistoupí,“ řekla Vitásková.

Tip Blesku! Oslovte co nejvíce dodavatelů!

Chcete levnější plyn? Samo od sebe se to neudělá. Musíte oslovit svého dodavatele, ale vyzvat i další, ať vám dají férovou nabídku. Přitom platí to, že čím více nabídek, tím lépe. V Česku je totiž přes padesát obchodníků s plynem. Jedině tak si můžete vybrat nejlepší cenu. Všechny dodavatele plynu oslovil i redaktor Blesku. Nejnižší nabídka byla 450 Kč za MWh a stálý měsíční poplatek 10 Kč. Vážně můžete dost ušetřit…

Tolik má stát správně plyn

ERÚ od loňského léta zveřejňuje tzv. indikativní cenu. Jde o cenu za 1 MWh plynu, kterou by si měli obchodníci správně účtovat, nicméně není to povinnost. Tato cifra už počítá i se stálým měsíčním poplatkem i marží obchodníka. Vše navíc je zbytečné. Jaká cena v jakém tarifu je pro období leden až březen?

Vaření: 882 Kč

Ohřev vody: 732 Kč

Topení: 682 Kč

Vadí jim informovanost informovanost zákazníků!

ČR – Největší problém dodavatelů s kodexem? To, že by museli informovat zákazníky v každém vyúčtování o tom, kdy jim končí smlouva. Jak Blesk zjistil, bývá s tím skutečně problém. Zákazník, který chce kvůli levnějšímu plynu odejít ke konkurenci, tak často propásne termín, kdy má podat výpověď. Ta musí být doručena třeba i 40 dní před koncem smlouvy, jinak se automaticky prodlouží o rok, dva, nebo dokonce tři roky! Problém s tím měla i paní Jarmila Ondrková (60) z Neštědic na Ústecku, která si chtěla (jak Blesk informoval) vybojovat odchodem k jiné- mu dodavateli levnější plyn. „Volala jsem jim kvůli tomu, ale operátorka mi sdělila, že mi to nemůže říct do telefonu. Prý mi to pošle pí- semně. Místo toho však při- šla jen nabídka na levnější plyn,“ řekla Blesku paní Jarmila. „Takže jsem jim znovu zavolala. Až poté mi to poslali,“ líčí peripetie s energetickým gigantem

Výzva Blesku!

Jednali jste s dodavatelem plynu? Jak jste dopadli? Pište na tip@blesk.cz